Izašli smo iz okvira klasičnog biznisa i pronašli najstrastvenijeg gosta Surovih strasti. Bez dana burn out-a, nakon 34 godine u fotografiji, Damir Hoyka i dalje o svojoj umjetnosti priča jednakim žarom kao prvih dana. Njegovo vizualno izražavanje počelo je još u osnovnoj školi crtanjem stripova. Jedan po jedan super heroj, doveo je do najpoželjnijeg školskog magazina koji se čitao po hodnicima, ali i ispod klupe. Ipak, zbog svoje ekstrovertiranosti i željom za brzim rezultatima počeo se baviti fotografijom. Fotografija je za njega medij kojim komunicira s publikom i način izražavanja. Smatra da prava fotografija potiče na razmišljanje i aktivnost, a umjetnički moment nastaje u trenu kada, nakon susreta s fotkom, poželimo poduzeti neku akciju na sebi ili okolini.
Kako se njegovo rano učenje najviše temeljilo na pogreškama i pokušajima, osnovao je Fotosofiu - projekt kojim svoje znanje prenosi dalje. Ono što on nije imao u začecima odlučio je dati drugima i tako stvoriti posebnu zajednicu koja će stvarati kreativne stvari. U svojim polaznicima traži iskru ideje i talenta, a on će im dati da iskuse kako je to u praksi i realnim uvjetima.
Damir nikad nema mira. Nikad. Ikad. I to sam od sebe. Uvijek nešto uči, smišlja ili ga kopkaju nove ideje. Voli reći da radi 24 sata dnevno a istovremeno ne radi uopće jer voli ono što radi. Smatra da učenju nema stajanja, osobito u današnje vrijeme kada zahvaljujući internetu možemo sami sebe unaprjeđivati. Nemirna i kreativna duha, za dobru fotku penjao se i na vrh Njemačke po cijenu glave. Ludost i kreativnost s godinama nisu posustale, te se tako upustio i u pisanje SF romana jer je imao ideju koju je morao podijeliti, ali i snimanju video spotova.
Jedan je od rijetkih fotografa koji se veselio napretku tehnologije i digitalnoj fotografiji. Izražajne mogućnosti su se povećale, a medij koji voli je ojačao i svi se mogu njime izražavati. Smatra da je svaki novi moment prilika za upgrade, i ako se prilagodiš postaješ jači i bolji.
Premda je obišao gotovo sve velike redakcije u Parizu odlučio je ostati u Hrvatskoj jer je shvatio da mu je tu bolje. Ono što bi jedino želio je da smo svi skupa malo odvažniji:
Da uzmemo rizik i krenemo raditi projekte u koje vjerujemo.
Da se podigne malo atmosfera i entuzijazam da se napravi nešto novo.
Da napravimo nešto otkačenije i drugačije, nešto na što smo ponosni.
Da prestanemo se uspoređivati i ovaj put mi budemo prvi.
-- Autorica teksta: Mateja Pavlešić
O Damiru Hoyki Damir Hoyka je vjerojatno najpoznatiji domaći fotograf, i to je tvrdnja koja se može itekako potvrditi rezultatima djelovanja od 1985. naovamo. Kao malu digresiju, teško je u domaćim krugovima naći nekog tko ima i svoju stranicu na Wikipediji i na IMDB-u. Uz ekstremnu strast prema fotografiji koja je za njega pitanje izražavanja i komunikacije sa gledateljem, Hoyka je i na vrlo praktičan način otac cijeloj generaciji domaćih fotografa putem svoje škole i projekta Fotosofia, a njegovi radovi su vidljivi kako u nebrojenim salonima tako i u mnogim magazinima u svijetu i kod nas. Kao dodatak na sve to, autor je i hvaljenog SF romana Xavia, u kojem ekstrapolira današnja kretanja civilizacije i tehnologije u blisku budućnost. O svim ovim temama, te o strastima, pogledu na život i početcima Damira Hoyke, te što za njega znači biti umjetnik, poslušajte u ovoj epizodi Surovih Strasti.
NOVOST! Damir vas sve poziva na svoju izložbu "Pop Zoo" u Mimari 24.1-17.2.!
Tok razgovora je bio:
01:40 - Možemo reći da Surove strasti imaju i "goste iz regije"
02:25 - 34. godina otkako sam objavio svoju prvu fotografiju
04:00 - Zašto ne bi crtao stripove?
05:00 - Izdavao sam razredni magazin u jednom primjerku!
07:10 - U nekom trenutku otkriješ što voliš, ja sam otkrio fotografiju
09:15 - I danas imam neke primjerke tih stripova
10:15 - Što za tebe znači "izraziti se"?
11:15 - O fotografiji mi je bilo lakše pisati nego beletristiku
12:00 - Radio sam na romanu Xavia četiri godine
...